:P:I:K:O:W:A:N:I:E:

[18.05.2002] Drugi etap (po wysiewie) uprawy ziół to pikowanie, czyli zmiana miejsca zamieszkania siewek. Operację tę wykonujemy, gdy roślinki mają już pierwsze liście właściwe, czyli da się już rozpoznać, że koperek jest koperkiem, a pietruszka pietruszką. Trudno powiedzieć, po ilu dniach od wysiania jest odpowiedni moment na pikowanie, zależy od gatunku rośliny, warunków glebowo-świetlnych itp.
Moja plantacja ma w tej chwili już miesiąc (dotyczy to najstarszych wysiewów, bo niektóre moje zioła są jeszcze całkiem malutkie i młodziutkie) i właściwie już jakiś czas temu powinienem był je w wielu przypadkach przepikować, ale czasu było mało.
Przesadzanie siewek spełnia kilka funkcji, przede wszystkim daje roślinom więcej miejsca do rozwoju, ale także pozwala wybrać do dalszej uprawy najsilniejsze egzemplarze i zdaje się że również pobudza roślinę do rozwoju (poprzez lekkie uszkodzenia korzenia, które są nieuniknione i pożyteczne).

<<< siewki tymianku

Kilka uwag związanych z pikowaniem:
1. Przesadzając zioła trzeba zachować wielką ostrożność, bo łatwo śmiertelnie uszkodzić roślinkę. Bardzo pomocnym narzędziem przy tej operacji jest widelec. Wsadzając siewki do ziemi należy robić dołeczki tak głębokie, aby korzeń układał się prosto.
2. Różne zioła mogą ze sobą mieszkać w jednej skrzynce, należy jednak zadbać, aby miały wystarczająco miejsca do rozwoju - trzeba sobie wyobrazić, jak dane zioło będzie wyglądało za 2 miesiące i ile miejsca będzie zajmować.
3. Po przesadzeniu należy roślinki podlać, ale ostrożnie, bo siewki wywracają się i toną w wodzie i ziemi. Nie należy panikować gdy roślinka nieco przywiędnie po przepikowaniu, jeśli nic jej nie urwaliśmy to powinna wrócić do siebie po pewnym czasie.

^^^rokieta i bazylia
: : << poprzedni : : : : następny >> : :