"UWAGA radio kłamie" - plakat z paryskiego maja 1968
[08.09.2002] Postanowiłem przypomniec dzisiaj ten plakat, bowiem uświadomiłem sobie, że już nie ma dla mnie radia, nie mogę słuchać żadnej rozgłośni. Nie mogę słuchać kłamstw. W latach 80. zostałem słuchaczem Rozgłośni Harcerskiej i tak już mi zostało - w ostatnich latach była to Radiostacja. Umiałem wytknąć jej różne wady, ale mimo to przez znaczną część dnia radio było włączone. Ostatnio z Radiostacji zwolniono bardzo wielu autorów audycji których słuchałem - może to zbieg okoliczności, a jednak ilekroć włączam teraz to radio muszę natychmiast je przełączyć, bowiem nie wytrzymuję dźwięków, które nadają. Cały czas nawala jakaś siekowata muza, której nie jestem w stanie nazwać.

Niestety nie mam na co przełączyć radia, ponieważ gdzie indziej jest jeszcze gorzej. W tzw. komercyjnych rozgłośniach, oraz w pr. III leci jakaś niewiarygodna muzyka, kolekcja muzycznych kuriozów: albo jakiś omdlewająco sofciarski popik, albo rockowy heavi-disco-metal, i bardzo dużo przebojów polskiego popu lat 80. Ta straszliwa muzyka oczywiście uniemożliwia słuchanie takich stacji dłużej niż 10 minut, ale bynajmniej jak takie radio czasem mówi, to nie jest lepiej. I sam nie wiem kiedy bardziej kłamie, czy jak gra tę przekletą muzę, czy jak nawija swoją discopolową gadkę. Aternatywą są stacje z muzyką klasyczną, ale jakoś zbyt mało mam fantazji, żeby codziennie podróżować w czasie - XIX wiek do śniadania, a obiad barokowy.

Być może nie jestem sam, przecież w naszym kraju są setki małych, niezależnych wytwórni muzycznych, czyż nie jest to idealna platforma do stworzenia normalnego, niezależnego radia? Radia, które nie kłamie.
: : << poprzedni : : : : następny >> : :